کیفیت طناب

سطح کنترل کیفی طناب بستگی به استفاده مورد نظر از طناب دارد. طناب هایی که برای مصارف عمومی در نظر گرفته شده اند بر اساس قطر و استحکام کششی فروخته می شوند. استحکام کششی طناب با شکستن یک قطعه نمونه تحت بار (فشار) تعیین می شود. مشخصات اولیه مواد اولیه و بازرسی بصری تنها اقدامات کنترل کیفیت مورد استفاده برای این طناب ها هستند. طناب های در نظر گرفته شده برای کاربردهای پرخطر – مانند راپلینگ، امداد و نجات و بلند کردن اجسام از روی افراد – با دقت بیشتری بررسی و آزمایش می شوند. این طناب ها عمر مفید محدودی دارند و همچنین ممکن است دارای کد رنگ یا کدهای دیگری برای نشان دادن تاریخ تولیدشان باشند.

برخی از طناب ها دارای نوعی ردیاب سایشی هستند. این ردیاب‌ها معمولاً یک نخ منفرد با رنگ متضاد هستند که درست زیر پوشش بیرونی نخ قرار می‌گیرند که در صورت بروز هرگونه ساییدگی یا کشیده شدن بیش از حد طناب، این رشته در معرض دید قرار می گیرد که نشان دهنده وضعیت ناامن طناب است و نیاز به تعویض طناب دارد.

آینده ساخت طناب مستقیماً با پیشرفت مواد مرتبط است. در طول سال ها، تقریباً هر نوع قابل تصوری از پیکربندی طناب انجام شده است. در گذشته، مواد جدید به سازندگان طناب اجازه می داد تا قطر طناب را کاهش دهند و در عین حال استحکام کششی را حفظ کرده و مقاومت در برابر عوامل جوی و سایش را بهبود بخشند. انتظار می رود که نسل جدیدی از الیاف بسیار قوی و بسیار سبک و تکنیک های شکل دهی باعث پیشرفت بیشتر در طناب ها شود.

به طور کلی طناب ساخته شده از کنف، پنبه یا نایلون برای نگهداری مناسب، در مکانی خشک و خنک نگهداری می شود. برای جلوگیری از پیچ خوردگی معمولاً آن را کویل می کنند. برای جلوگیری از ساییدگی یا از هم گسیختگی، انتهای طناب را با ریسمان، نوار چسب یا لوله‌های انقباض حرارتی می‌بندند. انتهای طناب های فیبر پلاستیکی اغلب ذوب شده و به صورت جامد ذوب می شوند.

اگر طناب باربر دچار تکان شدید یا ناگهانی شد یا طناب علائم خرابی را نشان داد، توصیه می‌شود که طناب فوراً تعویض و دور انداخته شود یا فقط برای کارهای غیر باربر استفاده شود.

متوسط ​​طول عمر طناب ۵ سال است. طناب مورد استفاده در کاربردهای حیاتی، مانند خطوط پهلوگیری باید به طور منظم در مقیاس زمانی بسیار کوتاه بازرسی شود، و طناب مورد استفاده در کاربردهای حیاتی مانند کوهنوردی باید به طور مکرر بازرسی شود. از پا گذاشتن روی طناب کوهنوردی خودداری کنید، زیرا ممکن است قطعات ریز سنگ را وارد غلاف کنید، که در نهایت می تواند هسته طناب را خراب کند.

استحکام طناب پس از استفاده به دلیل حرارت، سایش، اشعه ماوراء بنفش یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی کاهش می یابد. استحکام کششی ممکن است در نتیجه گره یا پیچ خوردگی تا ۵۰ درصد کاهش یابد. ضریب ایمنی طناب تابعی از خصوصیات فیزیکی طناب، قدمت و سابقه طناب، نوع سرویسی که در معرض آن قرار می گیرد و خطرات ناشی از خرابی طناب است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *